Yaşlı Bakımı

Yaşlı bakıcısı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Yaşlı bakıcısı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? 22 Ekim 2020

Yaşlı bakıcısı veya başka bir ev personeli seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de personel adayının beklentilerini eksiksiz olarak anlamak ve kendi beklentilerinizin tamamını ona iletmektir. Başlangıçta konuşulmayıp sonradan ortaya çıkan şeyler sorun yaratır.

Yaşlı bireylerin çoğu düzenli olarak ilaç kullanırlar ve belli aralıklarla sağlık kontrolünden geçmeleri gerekir. Kişinin odası, yatağı her zaman temiz olmalı ve havalandırılmalı; vücudu temiz tutulmalıdır. Zihinsel fonksiyonlarında bir sorun olmayan yaşlıların sohbet etmeye ihtiyaçları vardır. Gazete – dergi okuyabilenlere, ufak tefek el işleri yapabilenlere gerekli malzemelerin temin edilmesi gerekir. Yaşlı birey yaşına ve sağlık durumuna uygun bir şekilde beslenmelidir. Bilinçsiz bir şekilde ve yatağa bağlı olarak yaşayan bir yaşlıya fiziksel bakım yapmak yeterli olurken, az – çok hareketli olanlara, zihinsel bir sorunlarının olmasına veya olmamasına bağlı olarak değişen şekillerde sosyal ve psikolojik destek de vermek gerekir. Bazı hallerde kişinin dışarıya çıkılıp dolaştırılması uygun ve gereklidir. Kimi zaman bu iş belli bir fiziksel güce sahip olmayı gerektirir. İlkyardım pansuman konularında bilgi sahibi olmanın gerektiği durumlar vardır.

Bakıma ihtiyacı olan, bazen yatağa bağlı hasta konumunda olan aile büyüğüne olabilecek en iyi şekilde bakılması önemlidir. Kendisine sevgi ve saygı duyulabilir veya duyulmayabilir ama iyi bir bakım almazsa durumu daha kötü hale gelecek ve bu da işleri zorlaştıracaktır. Öte yandan, zaten zor durumda olan, destek almazsa yaşamını iyi bir şekilde sürdüremeyecek olan yaşlı bir kişiye yardımcı olmak vicdani bir görevdir. Bu görevin layıkıyla yerine getirilmesi için sağlıklı, güvenilir, sabırlı, şefkatli ve temiz bir yaşlı hasta bakıcısı bulmak gerekir. Bilinci yerinde olan bir yaşlı ilerlemiş yaşının, sağlık sorunlarının, kişiliğinin etkisiyle karşısındaki kişiyi zorlayabilir. Çocukça davranışlar sergilemek, kendini çevreden soyutlamak, bakıcıya kötü davranmak, aşırı ilgi beklemek, her şeye gücenmek gibi tavırlar yaşlı hastalarda sıklıkla görülür. İyi bir yaşlı bakıcısı bunun bilincinde olmalı, bakım vereceği yaşlıya sabırlı ve anlayışlı davranmalıdır.

Yaşlı bakıcısı seçerken titiz davranmak önemlidir, özellikle de yaşlı birey uzun süreler boyunca bakıcısıyla yalnız kalacaksa. Her koşulda yaşlının durumunun ve bakıcının tutumunun fazla ara vermeden, reel olarak kontrol edilmesi gerekir. İyi bir yaşlı bakıcısı bulmak kolay değildir; bu önemli bir iş ve sorumluluktur, bakım yapacak kişinin yukarıda saydığımız nitelikleri ve bazen daha fazlasını taşıması zorunludur. Bu önemli seçimi eş –dost tavsiyesiyle yapacaksanız bakıcı adaylarını kendi imkanlarınızla ayrıntılı bir şekilde araştırmalısınız. Sabıkaları olmadığından ve işin gerektirdiği temel vasıflara sahip olduklarından, vicdan sahibi kişiler olduklarından emin olmalısınız. Bakıcıyı bir insan kaynakları firması aracılığıyla bulmayı düşünüyorsanız o firmayı da araştırmanız gerekir. Yasal evraklara sahip olmayan, görüşmeler için sabit bir adres gösteremeyen, bir sebeple kötü bir ünü olan firmalardan uzak durmalısınız.

Evde yaşlı bakımı yapmak kolay değildir. Yaşlı hasta bakımı yapmak ise daha büyük bir sorumluluk ve daha ağır bir iştir. Ailenin yaşlı bireye bakması düşünülebilecek olan bireyleri, aşağıdaki şartların söz konusu olması halinde iyi bir yaşlı bakıcısı ile anlaşmayı tercih ederler.

BİZ SİZE ULAŞALIM

Daha kapsamlı bir hizmet için biz sizi arayalım.